“Kochaj mnie” wg Bolesława Leśmiana. Spektakl Fundacji Teatr IOTA.

25 stycznia, o g. 18.00 zapraszamy do sali widowiskowej Giżyckiego Centrum Kultury na spektakl „KOCHAJ MNIE” wg Bolesława Leśmiana, w którym znowu dobraliśmy się do tego smakowitego tematu, jakim jest MIŁOŚĆ, bo nie udało nam się wyczerpać go w poprzednich odsłonach naszego performatywnego teatru czytania. Musiała być przecież obecna i w antyku greckim (”Antygona” Sofoklesa) i w renesansie (”Stracone zachody miłości” Szekspira) i w baroku (”Świętoszek” Moliera)… i tak idąc po kolei z realizowanymi utworami naszej Sceny Słowa stwierdzamy, że była w nich zawsze obecna. Bo jakże inaczej – z uczuć, którymi jesteśmy, czy bywamy owładnięci, miłość należy do najsilniejszych, warunkujących sens naszego życia. Na kartach twórczości literackiej swą wszechobecnością konkurować może z nią jedynie chyba śmierć, by w końcu uciąć wszelką grę uczuć. Ale czy kres życia jednostkowego to kres miłości? Nie, wiedzie ona swój żywot nieśmiertelny, bo ktoś kochający przecież wciąż żyje: to drugie serce, które jeszcze bije ziemskim rytmem. Odradza się także w kolejnych pokoleniach, które zapadają na tę jedyną pożądaną chorobę.

A czy może miłość sięgnąć dalej, poza nasze ziemskie życie? Jeśli myślisz czasem o tym, Drogi Widzu, to zajrzyj do twórczości Bolesława Leśmiana, czytaj jego poezję, a przynajmniej wysłuchaj, jak interpretują ten temat wykonawcy spektaklu “KOCHAJ MNIE”, bo takim wspólnym tytułem ujęliśmy nieustanne łaknienie miłości wyrażane przez Leśmiana. Dowiesz się, że potrzeba miłości pokonuje ziemski żywot, jego znaną nam duchowość i cielesność – możemy wraz z poetą w pogoni za miłością wędrować w zaświaty, czy utkwić gdzieś pomiędzy. A gdzież to jest… owo POMIĘDZY? Nie uzyskamy odpowiedzi, ale to szukanie, błądzenie na granicy światów wraz z Leśmianem jest piękną przygodą – może akurat ten brak odzewu na pytanie jest kolejną oczekiwaną tajemnicą?

Zbigniew Waszkielewicz

Bilety w cenie 20 zł są dostępne w kasie GCK.