Laboratorium Prochowe / Stajnia z Wozownią

[EasyGallery key=’24’]

Laboratorium Prochowe

W październiku 2015 roku w wyremontowanym budynku Laboratorium prochowego na Twierdzy Boyen uruchomiono wystawę pt. “Broń narzędziem w ewolucji człowieka”. Ekspozycja składa się w tej chwili z trzech części. W sali nr 1 zgromadzono głównie repliki broni pierwotnej, takie jak włócznie, maczugi, nadziaki, kamienne pięściaki, kościane sztylety i groty strzał a także repliki średniowiecznych kusz, broni obuchowo – siecznej i broni białej. W sali nr 2 wyeksponowano , broń palną – czarno prochową, broń i amunicję myśliwską a także destrukty XX wiecznej broni palnej: karabiny Mosin i Mauser, pistolet maszynowy PPsz, bagnety i części wyposażenia wojskowego z epoki. W sali nr 3 można obejrzeć replikę armaty oblężniczej 12 Kanone z 1871 roku,  była to podstawowa armata na wyposażeniu armii pruskiej. Używana była również na Twierdzy Boyen. Przy armacie ustawiono manekiny obsługi w mundurach niemieckich z epoki. W sali tej zgromadzono również wózki i noszaki artyleryjskie z epoki oraz  amunicję artyleryjską.

Ekspozycję oglądać można codziennie w godz. 8:00-16:00.


[EasyGallery key=’26’]

Stajnia z Wozownią

1 pażdziernika 2015r. Twierdza Boyen udostępniła dla zwiedzających dwa nowe obiekty .
Jednym z nowych obiektów jest budynek Stajni z Wozownią -niegdyś miejsce dla koni,wozów i obsługi, a obecnie -sala wystawowa z nowoczesną infrastrukturą niezbędną do organizacji konferencji i ekspozycji .
Na parterze budynku zwiedzający mogą obejrzeć wystawę pt :,, Sztuka z Mazur “. Kto czytał ,,Mazurskie Opowieści” Jadwigi Tressenberg, odnajdzie tu wiele prac , które ilustrowały ten wyjątkowy zbiór baśni ludowych.
Wśród dzieł są m.in.: akwarele i pastele Marleny Witkowskiej (Giżycko) ,prace Macieja Florkiewicza (Giżycko), rzeżby w drewnie Józefa Niewińskiego (Kruklanki), rzeżby w glinie Heleny Iwaszkiewicz (Giżycko) , rzeżby w drewnie Andrzeja Szostaka (Augustów),batiki Barbary Kolejnik (Supraśl ). Ponadto rysunki Andrzeja Masianisa (Toruń) i grafiki Michała Asanowicza (Łódż).
Na parterze Stajni z Wozownią możemy również obejrzeć bryczkę konną oraz elementy uprzęży szorowej konnej m.in.; ( chomonto, lejce, podbrzusznik, nakarczek , siodło).

Zupełnie odmienny rodzaj sztuki można podziwiać na piętrze budynku.

Peter Schlangenbader-malarstwo punkowe.

Zgromadzone dzieła malarza pochodzącego z Berlina możemy scharakteryzować jako skrajności istnienia ludzkiego, wahanie między neurozami i słabością do romantyzmu. Praca artystyczna Petera Schlangenbadera sięga poza sztuki plastyczne – jest on także muzykiem i poetą .

Zapraszamy również do obejrzenia wystawy – trójwymiarowych fotografii warszawskiej Pragi, której autorami są dwaj młodzi twórcy: Krzysztof Gajewski i Maciej Szal.

Od kilku lat zajmują się fotografią trójwymiarową .Choć istnieje już ona ponad 100 lat ,wciąż jest techniką ,której eksploracja ,zwłaszcza przy użyciu nowoczesnych technologii, przypomina wyprawę na nieznany ląd.

Używając lustrzanek cyfrowych byli w stanie uchwycić ruch w trój wymiarze. Metoda , którą zastosowali jest całkowicie autorskim odkryciem, nieużywana dotychczas przez nikogo na świecie-są jej absolutnymi prekursorami.

Serdeczne zapraszamy do odwiedzania Stajni z Wozownią oraz do obejrzenia prezentowanych ekspozycji.

Obiekt czynny jest codziennie od godz.8 -do godz.16 tej.