Już od 4 września 2015 Giżyckie Centrum Kultury i operator telekomunikacyjny Multimedia Polska zapraszają do Twierdzy Boyen na cykl bezpłatnych piątkowych pokazów pofestiwalowych. W ramach przeglądu zaprezentowane zostaną filmy, nagrodzone podczas 12. edycji Multimedia Happy End Festiwalu Filmów Optymistycznych oraz wybrane najciekawsze produkcje z wcześniejszych odsłon. Projekcje potrwają do 2 października.
Giżycko to kolejne miasto na mapie pofestiwalowych pokazów, w którym Multimedia Polska – czołowy ogólnopolski operator telekomunikacyjny – we współpracy z regionalnym ośrodkiem kultury, organizuje projekcje filmowe. Bezpłatne pokazy to doskonała okazja do poznania wybranych produkcji polskiego kina niezależnego, a także szansa na porządną dawkę dobrego humoru!
Podczas pokazów w giżyckiej Twierdzy Boyen widzowie będą mogli obejrzeć m.in. cztery zwycięskie filmy z ubiegłorocznej edycji Multimedia Happy End. Zdobywca Grand Prix festiwalu – „Kemping”, w reżyserii czołowego twórcy niezależnego Krzysztofa Jankowskiego, to komedia o rodzinnych wakacjach nad morzem, podczas których rodzice planują wyswatać swoją córkę z lokalnym biznesmenem. „Skrzydła” w reż. Michała Bajtały to dokument o zwariowanym młodym człowieku, którego marzeniem jest zbudowanie tytułowych skrzydeł. Film został nagrodzony specjalną Złotą Rybą przyznaną przez autorów bloga Sfilmowani. „44” Aleksandry Góreckiej to zabawna opowieść o tym, jak widzą świat mężczyźni po czterdziestce. Film zdobył Złotą Rybę dla najlepszego studenckiego filmu fabularnego. „Ludzie ze stali” to z kolei dokument przedstawiający pracowników złomowiska, których życie zmieniło się na lepsze dzięki pracy w tym miejscu. Rafał Makolądra za ten obraz otrzymał Złotą Rybę dla najlepszego studenckiego filmu dokumentalnego.
25 września pokazy rozpocznie film dokumentalny pt. „Szczęściarz”, który stał się inspiracją do stworzenia festiwalu Multimedia Happy End. To historia pewnego pucybuta, który spełnił swoje marzenia.
Miejsce projekcji:
Twierdza Boyen,
Stajnia z Wozownią
ul. Turystyczna 1, Giżycko
Program:
4 września, start 18:30
- Ludzie ze stali – film dok., 23 min., 2014 r., reż. Rafał Makolądra
(Złota Ryba dla najlepszego studenckiego filmu dokumentalnego)
- 44 – film fab., 25 min., 2013 r., reż. Aleksandra Górecka,
(Złota Ryba dla najlepszego studenckiego filmu fabularnego)
- Skrzydła – film dok., 30 min., 2013 r., reż. Michał Bajtała
(specjalna Złota Ryba przyznana przez autorów bloga Sfilmowani)
- Kemping – film fab., 20 min., 2014 r., reż. Krzysztof Jankowski
(Grand Prix, Złota Ryba dla najlepszego filmu festiwalu)
18 września, start 18:30
- Rozmowy ze śmiercią – film. fab., 34 min., 2012, reż. Piotr Rzepka
(Najlepszy studencki film fabularny)
- Zaręczony wyręczony – film fab., 95 min., 2012, reż. Piotr Matwiejczyk
(Najlepszy niezależny film fabularny)
25 września, start 18:30
- Szczęściarz – film dok., 14 min., reż. Piotr Żukowski
- Piotrek 13-go – film fab., 90 min., 2009, reż. Piotr Matwiejczyk
2 października, start 18:30
- Szybka forsa – film fab., 10 min., reż. Paweł Sarbinowski
- Niebo – film fab., 70 min., 2012, reż. Paweł Sarbinowski, Piotr Żukowski
Multimedia Happy End to jedyny w Polsce festiwal, do którego filmy kwalifikowane są na podstawie zawartego w nich optymizmu. Multimedia Polska sprawuje mecenat kulturalny nad wydarzeniem już od 12 lat. Dotąd festiwal odbywał się w Rzeszowie, gromadząc co roku kilka tysięcy widzów. Od tego roku będzie organizowany w Częstochowie. Już dziś zachęcamy do udziału w wydarzeniu w dniach 21–24 października 2015.
Symbolem festiwalu jest Złota Ryba, której statuetki otrzymują nagrodzeni twórcy oraz wybitne osobistości świata artystycznego, w sposób szczególny zaangażowane w promocję kina niezależnego w Polsce. Takie nagrody odebrali już m.in.: Jerzy Stuhr, Marcin Dorociński, Cezary Pazura, Grzegorz Halama, Edward Linde Lubaszenko czy Marian Dziędziel.
Multimedia Polska od wielu lat w sposób znaczący przyczynia się do rozwoju polskiej twórczości artystycznej. Firma kładzie szczególny nacisk na wspieranie polskiego kina niezależnego. W tym celu już od 2004 roku realizuje projekt MultimediaOFF – Program Wspierania Polskiego Kina Niezależnego. Organizuje nie tylko festiwale, konkursy i projekcje filmów offowych, ale również warsztaty, podczas których młodzi filmowcy uczą się pracy nad filmem od pomysłu aż do montażu. W ramach MultimediaOFF na co dzień firma współpracuje m.in. z Bodo Koxem, Piotrem Matwiejczykiem czy Pawłem Sarbinowskim. Wspiera te wydarzenia i instytucje, które poprzez swoją działalność pełnią rolę kulturotwórczą i edukacyjną.
Więcej informacji na www.happyend.multimediaoff.pl, www.gizyckiecentrumkultury.pl oraz na Facebooku.