HAJŻE na KAZIUKA !!!
1 marca (niedziela) 2015r. – KAZIUKOWE ŚWIĘTO w porcie EKOMARINA
Serdecznie zapraszamy na najbardziej kolorowe i radosne święto, które jest zwiastunem długo oczekiwanej przez nas wszystkich wiosny. Wiosny,która zawsze kojarzy się z radością, miłością , nadzieją i optymizmem.
I właśnie klimat tej najpiękniejszej pory roku poczujecie Państwo na tegorocznych Wileńskich Kaziukach!
Rozpoczynamy o godz. 12.00 KAZIUKOWYM JARMARKIEM,podczas którego wystawione zostaną stoiska z rękodziełem artystycznym oraz innymi samodzielnie wytwarzanymi produktami. Do nabycia będą ręcznie wykonane palmy, koszyki wielkanocne, obrusy, chusty, ciasta, smakołyki regionalne. Nie zabraknie piernikowych serc, przynoszących szczęście w miłości:).
Jarmarkowi towarzyszyć będzie wspaniały koncert oczywiście na kaziukową nutę:)
(początek -godz.13.00).
Wystąpią artyści z Litwy – KAPELA WILEŃSKA , a także nasi rodzimi – -Studio Wokalne SUKCES ( folkowy zespół dziecięco – młodzieżowy) ) i Zespół Ludowy „STERŁAWIACY”.
A czas między występami umilać nam będzie pani Genowefa Pilichiewicz z zespołu Sterławiacy.
Kapela Wileńska zaczęła działalność w 1988 roku, kiedy to grupka młodych chłopców, połączona miłością do polskiej pieśni i prowizorycznie muzykująca od kilku lat postanowiła utworzyć kapelę.
Jej pierwszy skład stanowili: „Wujek Maniek” autentycznie wujek wszystkich niemal członków zespołu czyli solista Marian Wojtkiewicz, kierownik artystyczny, skrzypek Zbigniew Lewicki, kontrabasista Gerard Łatkowski, grający na banjo, banjoli, gitarze, harmonijce ustnej Artur Płokszto, perkusista Waldemar Łatkowski, gitarzysta Andrzej Paukszteło oraz akordeonista Romuald Piotrowski.
Idea utworzenia Kapeli Wileńskiej na wzór słynnej warszawskiej czy lwowskiej okazała się bardzo twórcza i oryginalna. Nie mieli wzorców do naśladowania, Wilno nigdy nie miało bowiem kapeli, a folklor miejski funkcjonował jedynie w formie fragmentów. Członkowie kapeli zaczęli intensywnie poszukiwać starych tekstów oraz tworzyć nowe. Na ich repertuar złożyły się popularne i lubiane przeboje dwudziestolecia międzywojennego wyśmienite retro wileńskie, lwowskie, warszawskie. Od razu potrafili po mistrzowsku uchwycić nastrój, lekkość i wdzięk polskich szlagierów, dostosować doń styl ubierania się i zachowania na scenie.
Kapela Wileńska szybko zdobywa serca wilnian i nie tylko. Z powodzeniem koncertuje, przemierza wzdłuż i wszerz Wileńszczyznę. Jadą wszędzie, gdzie się ich zaprasza: na zebrania założycielskie Kół Związku Polaków na Litwie, do podwileńskich klubów wiejskich, na Polonistykę czy do kawiarenki „Spectrum”. „Miła wileńska, cwaniacka nieco cyganeria, pełna werwy i brawury. Te częste łobuzersko filuretne mrugnięcia, kumowskie szturchańce, podszepty tchną dekoracyjną wileńską patyną kulturową, tak miłą, bliską, zrozumiałą i cenioną” piszą o nich.
Repertuar Kapeli ciągle się wzbogaca w nowe utwory. Niektóre udaje się ratować z mroków zapomnienia w ostatniej chwili. Piosenki są wyszukiwane I zbierane nie tylko na Litwie, ale i w Macierzy. Do słów poetów wileńskich Alicji Rybałko i Aleksandra Śnieżko komponuje niestrudzony Zbigniew Lewicki, czuwając zarazem nad aranżacją, poziomem artystycznym oraz reżyserią swoistych spektakli, które stanowią koncerty Kapeli. Powstają też nowe programy: wileński, lwowski (którym zdobywają serca lwowian), pastorałki. Jako pierwsi w historii powojennego Wilna przygotowują program polskich piosenek patriotycznych „Dnia pierwszego września”, na który złożyły się utwory nie tylko z ostatniej wojny, lecz również pieśni powstań polskich, legionowe, ułańskie.
Kapela Wileńska gra i śpiewa nie tylko na Litwie, ale Lwowie, w Moskwie, w Wiedniu. Na pierwszym Festiwalu Kultury zostaje laureatką głównej nagrody Nagrody Publiczności. Niejednokrotnie Kresowej w Głogowie oraz Festiwalu Kapel Podwórkowych w Toruniu. Pełne wdzięku, dowcipu, pomysłowości występy sprawiają, że zespół ten zyskuje coraz szerszy krąg sympatyków. W jego dorobku są już dwie kasety nagrane w Warszawie. Wsparta nowymi siłami (Jerzy Garniewicz (1995 r.) śpiew, Zbigniew Sinkiewicz (1995 r.) banjo, śpiew, harmonijka ustna, w nowych oranżacjach Kapela Wileńska prezentuje Państwu stare i nowe, wesołe i smutne piosenki mając świadomość, że utrwalamy czas, który już nie wróci.
STERŁAWIACY – początkI zespołu sięgają stycznia 2004 r. – wtedy odbyło się spotkanie założycielskie „Sterławiaków”, w którym uczestniczyli przedstawiciele samorządu i RyńskiegoCentrum Kultury oraz lokalna społeczność. Kierownictwo zespołu powierzono Genowefie Pilichiewicz.
Repertuar „Sterławiaków” jest bardzo bogaty: od pieśni patriotyczno-religijnych po piosenki ludowe i biesiadne. Zespół wykonuje również widowiska kolędnicze oraz folklorystyczne. Podczas występów wykorzystuje oryginalne rekwizyty.
Zespół koncertuje z powodzeniem na terenie powiatu giżyckiego oraz województwa warmińsko-mazurskiego. Na swoim koncie ma również występ na Litwie z okazji 750-lecia miasta Jurbakas.
„Sterławiacy” biorą udział w lokalnych i regionalnych uroczystościach religijnych, wydarzeniach kulturalnych, przeglądach, festiwalach, festynach, dożynkach i innych imprezach, m.in. w: Kiermaszu Wigilijnym w Olsztynie, Majówce Rydzewskiej, Międzynarodowym Przeglądzie Widowisk Kolędniczych „Herody” w Węgorzewie, Piernikaliach w Giżycku, Biesiadzie Wileńskiej w Giżycku, Festiwalu Chórów Klubu Seniora w Wydminach oraz X Jubileuszowym Letnim Przeglądzie Emeryckich Zespołów Artystycznych w Borowie.
Zespół współpracuje również ze Szkołą Podstawową w Sterławkach Wielkich, organizując lokalne uroczystości, imprezy plenerowe i wspólne koncerty. W 2011r. – zespół otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na XXVII Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach
Opiekunem zespołu, choreografem, a jednocześnie autorką programów artystycznych jest pani Krystyna Rekosz.
Studio Wokalne ,,SUKCES” istnieje w Mrągowie od 1997 r.. Założycielką jego i kierownikiem artystycznym jest Agata Dowhań, była członkini niegdyś czołowego zespołu Estrady Polskiej „Alibabki”. Niestrudzenie od kilkunastu lat dzieli się swoim doświadczeniem z uzdolnioną muzycznie młodzieżą. Opiekę edukacyjno-muzyczną, wraz z Agatą Dowhań, sprawuje w sposób ciągły Mariusz Garnowski – muzyk, kompozytor, aranżer, a także cyklicznie – muzyk Grzegorz Fiedorowicz.
Kadra Studia współpracuje również ze znanymi na polskim rynku muzycznym muzykami, m.in. Jerzym Jarosławem Dobrzyńskim, Andrzejem i Wiesławem Wysockimi, Włodzimierzem Korczem.
Studio przygotowuje młodzież i dzieci do uczestnictwa w konkursach i festiwalach wokalnych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, a także do koncertów scenicznych w kraju i zagranicą. Występy zespołu, ,SUKCES” to niezapomniane barwne widowiska wokalno – taneczne złożone ze współcześnie aranżowanych polskich pieśni ludowych i autorskich kompozycji inspirowanych folklorem.
Na dorobek artystyczny zespołu składają się liczne nagrody zdobyte na ogólnopolskich festiwalach m.in.:
-
GRAND PRIX „”Talenty” – Pabianice, 2008 r.,
-
GRAND PRIX –„Canto –Cantare” – Bydgoszcz, 2009 r.,
-
GRAND PRIX – Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek – Niepokalanów, 2011r.
Występy w programach telewizyjnych takich jak:
-
,,5-10-15”,
-
„Talent za Talent”,
-
„Szansa na sukces”,
-
„Kawa czy herbata”,
-
„Jaka to melodia”.
Zespół wyjeżdżał wielokrotnie z koncertami do Niemiec, na Ukrainę, Litwę, do Rosji i Estonii, spotykając się z ogromnym uznaniem publiczności. Studio wydało 3 płyty z autorskim materiałem muzycznym w wykonaniu swoich podopiecznych: „Buki moje”, „Jadą goście” i „Kolędujmy wraz”.
Studio Wokalne Sukces współpracuje z ośrodkami kultury w sąsiednich miastach, ma swoje filie w Biskupcu, Giżycku, Orzyszu, Pieckach i Olsztynie.