CONCERTINA 2017 | 31 MARCA- 1 KWIETNIA 2017r.

XVII MIĘDZYNARODOWY KONKURS AKORDEONOWY MUZYKI ROZRYWKOWEJ I POPULARNEJ

Już dziś zapraszamy na wyjątkowy koncert zespołu ETNOS ENSEMBLE, który odbędzie się 1 kwietnia tuż po Gali Laureatów( początek gali – godz.18.00) w sali bankietowej Biłas & Synowie (Pasaż Portowy 2).

Wejściówki bezpłatne – od 15.03. 2017r. w tymczasowej siedzibie GCK , Pływalnia Miejska
ul. Sikorskiego 3C, II piętro.

Etnos Ensemble to zespół muzyczny wykonujący autorskie kompozycje inspirowane wpływami etnicznymi z całego świata oraz muzykę bałkańską, polską i żydowskąZespół tworzy grupa zaprzyjaźnionych instrumentalistów. Styl, który prezentują w swojej muzyce jest indywidualny i oryginalny, dlatego trudno go określić jako jeden gatunek. Dzięki temu muzycy w żaden sposób nie są ograniczeni w swojej twórczości i interpretacjach. Najczęściej w muzyce grupy można usłyszeć wpływy tradycyjnej muzyki bałkańskiej, polskiej, klezmerskiej z elementami jazzu. Etnos Ensemble stawiają na wyrazistość brzmienia i szczerość swojego przekazu.Potwierdzeniem wysokiego poziomu, jaki prezentuje zespół są liczne nagrody i wyróżnienia zdobyte na wielu krajowych oraz międzynarodowych konkursach. W 2016 roku Etnos Ensemble wydali debiutancką płytęW repertuarze zespołu znajdują się oczywiście tak znane utwory jak: Libertango, Jovano, Jovanke, Ajde Jano. Jednak najsilniejszymi punktami koncertu są zawsze inspirowane wpływami ludowymi z całego świata kompozycje członków zespołu. Etnos grają zazwyczaj w czteroosobowym składzie. Na Concertinie gościnnie z zespołem wystąpi wspaniała, bardzo utalentowana wokalistka i skrzypaczka Katarzyna Merta.

Sylwetki muzyków:

Katarzyna Merta /wokal, skrzypce/

Bartosz Pacan /klarnet/

Konrad Merta /akordeon/

Piotr Gach /wiolonczela/

Łukasz Mazanek /kontrabas/

Katarzyna Merta – Skrzypaczka i wokalistka. Studentka Akademii Muzycznej w Katowicach na kierunku: instrumentalistyka. Na estradzie po raz pierwszy wystąpiła mając 7 lat. W latach szkolnych i obecnie wielokrotnie koncertowała zarówno w rodzinnym zespole folkowym jak i duecie wokalno-instrumentalnym „Kasia i Konrad” ze starszym bratem, akordeonistą, np. w ramach XX Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych „Silesia 2010” czy wkrakowskiej Piwnicy pod Baranami. Na swym koncie ma również występy z orkiestrami symfonicznymi, w tym z Sinfonia Varsovia (2014). W dorobku artystycznym ma wydany w 2008 roku folkowy album CD pt. „Ziemia” oraz szereg sukcesów odniesionych podczas konkursów instrumentalnych i innych festiwali muzycznych, m.in.: I miejsce na II Ogólnopolskim Konkursie Duetów z Harfą (Cieszyn 2007), Nagroda Publiczności XVII Międzynarodowych Spotkań Rodzin Muzykujących (Dobre Miasto 2008), I i II miejsce w dwóch edycjach Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek (Będzin 2009, 2012), Nagroda Główna Festiwalu „Talenty Małopolski 2009” czy też ostatnio: III miejsce w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych (Kielce 2013) i wyróżnienie na III Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym (Toruń 2015). W swoim programie proponuje zarówno muzykę dawnych mistrzów (np.: J.S. Bach, W.A. Mozart, A. Vivaldi, P. Sarasate) jak i kompozytorów współczesnych (B. Bartok, A. Piazzolla). Ponadto, dobrze czuje się w repertuarze muzyki etnicznej o korzeniach bałkańskich i klezmerskich oraz utrzymanych w tym klimacie autorskich kompozycjach. Jest laureatką stypendium Małopolskiej Fundacji Stypendialnej „Sapere Auso” w 2010 roku za szczególne osiągnięcia artystyczne i Nagrody Zarządu Powiatu Oświęcimskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury (2012).

Bartosz Pacan – Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie prof. Andrzeja Janickiego. Od 2010 roku jest członkiem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Doskonalił również swój warsztat u Piotra Szymyślika, Arnaud Leroy, Valtera Vitka, Jiri Hlavaca, Nicholasa Coxa, Davida Krakauera. Bartek jako solista koncertował z orkiestrami: NOSPR, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Śląską Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Śląską, Filharmonią Częstochowską oraz Filharmonią Rybnicką. W Etnos Barek jest bardzo silną i charyzmatyczną osobowością. Swoją grą przyciąga i porusza nie tylko melomanów, ale i początkujących słuchaczy. W wolnych chwilach z przyjemnością całym sobą oddaje się on pełnieniu roli tatusia swojej maleńkiej pociechy.

Konrad Merta – Akordeonista, aranżer i kompozytor, który ukończył studia doktoranckie w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie akordeonu prof. Joachima Pichury i dr Piotra Chołołowicza. Swoje umiejętności doskonalił również w Folkwang Universität der Kunste w Essen. Wielokrotnie koncertował w Europie, Azji i Afryce poszukując tam muzycznych inspiracji. Muzyka, a zwłaszcza muzyka z elementami folku jest dla Konrada Merty sposobem na życie. To właśnie on jest `mózgiem` przedsięwzięcia o nazwie Etnos Ensemble. Właściwie może powiedzieć, że po latach zajmowania się tą dziedziną upodobnił się do niej pod względem charakteru. Konrad swoim postępowaniem, zachowaniami i energią oddaje sedno muzyki etnicznej – jest spontaniczny, żywiołowy i radosny, jednak potrafi też na chwilępozostać w zadumie i pełnej harmonii. To wszystko słychać i czuć w jego kompozycjach i aranżacjach.

Piotr Gach – Wiolonczelista urodzony w Słupsku, gdzie w wieku 6 lat rozpoczął naukę gry na instrumencie. Piotr jest laureatem wielu nagród i stypendiów. Po ukończeniu liceum, dzięki wsparciu Korporacji City of London został studentem w Guildhall School of Music and Drama w Londynie. Po powrocie do Polski rozpoczął współpracę z adt dr Piotrem Janosikiem, u którego ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Aktualnie występuje z orkiestrami Filharmonii Krakowskiej, Radomskiej Orkiestry Kameralnej oraz Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO. Podczas występów w Etnos można go poznać nie tylko jako świetnego instrumentalistę, alei również konferansjera na kształt rockowych frontmanów. To między innymi dzięki jego wypowiedziom koncerty grupy nabierają niepowtarzalnego charakteru i przybliżają słuchaczom specyfikę muzyki folkowej. Jego oryginalny sposób mówienia o muzyce wzbogacony słuszną porcją osobistych przemyśleń na temat muzyki sprawiają, że koncerty grupy pozostają na długo w pamięci publiczności.

Łukasz Mazanek – Kontrabasista, świeżo upieczony absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej, którą ukończył w klasie kontrabasu as. Krzysztofa Firlusa. Wcześniej pociągnięcia smyczkiem i pizzicata doskonalił pod okiem mgr Gerarda Przybyły w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Bytomiu. Jest laureatem licznych przesłuchań i festiwali. Koncertuje jako solista, kameralista, muzyk orkiestrowy i sesyjny – na stałe współpracuje z Orkiestrą Sinfonietta Cracovia. Kolejną wielką pasją Łukasza obok muzyki jest jedzenie, a właściwie gotowanie. Szczególnie upodobał on sobie cukiernictwo, co bardzo odpowiada pozostałym członkom zespołu! W Etnos odpowiada On również za transport, ponieważ jako jedyny potrafi do starego Opla Corsy spakować kontrabas, wiolonczelę, gitarę i trzech pasażerów.

Dodaj komentarz