Głos Dawnych Mazurów

Głos Dawnych Mazurów to recital z wierszami poetów mazurskich żyjących w XVIII,XIX i początkach XX-go wieku, do których muzykę napisała giżycczanka – Monika Wierzbicka występująca obecnie pod pseudonimem artystycznym Nina Nu.
Ludzie ziemi, nauczyciele, działacze społeczni ci znani i ci, których już nie pamiętamy, mówią swoim głosem o sprawach, które ich dotyczyły: o miłości, o ojczystym języku, o radości i zachwycie nad miejscem, w którym przyszło im żyć. Nad pięknem naszych Mazur. Raz ten głos jest uroczysty, raz zwyczajny a innym razem żartobliwy. Muzyka utrzymana jest w charakterze folkowo jazzowym. Wiersze śpiewane są po polsku; nie zabraknie jednak akcentów jeżyka mazurskiego.
Pomysł recitalu i płyty o tym samym tytule przyszedł podczas pracy nad programem „Powróćmy do korzeni”, który Nina Nu przygotowała w 2018 r. na zamówienie Muzeum Ziemi Piskiej w ramach obchodów 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Po występie w Piszu wiele osób uświadomiło mi, że to co zrobiliśmy było dla nich istotne i chętnie częściej słuchaliby piosenek związanych z naszą kultura i regionem. Piszę z naszym, bo choć mieszkam od lat poza Mazurami to tutaj się urodziłam i wyrosłam. Tutaj też zawsze wracam. Dlatego mam nadzieję na spotkanie z moimi sousziadamyi jak powiedzieliby na rodaków dawni Mazurzy. Wraz ze znakomitymi muzykami: Sylwią Świątkowską i Jackiem Prokopowiczem zaprezentujemy piosenki przedstawiające mazurskie oryginalne dzieło twórcze.

Serdecznie zapraszam
Nina Nu

Giżycki koncert jest koncertem premierowym. Towarzyszyć mu będzie wystawa obrazów Hanny Żebrowskiej autorki okładki płyty Nina Nu – Głos Dawnych Mazurów.
Związana z Mazurami malarka jest absolwentką wydziału malarstwa Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Jej prace można obejrzeć i kupić w autorskiej galerii we wsi Wojnowo w sezonie letnim, lub w warszawskiej galerii poza sezonem.

Zagrają:
Nina Nu – głos, bęben obręczowy
oraz
Jacek Prokopowicz – instrumenty klawiszowe
Sylwia Świątkowska – skrzypce, fidel płocka, suka biłgorajska

 

 

Monika Wierzbicka – pseudonim artystyczny Nina Nu – Dwukrotnie nominowana do nagrody muzycznej FRYDERYK, zdobywczyni III miejsca na 25 Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. Od ukończenia Studium Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni czynnie uprawia zawód wokalistki i aktorki, cały czas doskonaląc swoje umiejętności. Giżycczanka, swoje pierwsze artystyczne kroki stawiała w Zespole Pieśni i Tańca Giżycko prowadzonym przez Krystynę Rekosz i Henryka Gierwela w Giżyckim Domu Kultury. Do 2000 roku częściej ją było widać w teatrze i w telewizji (Teatr Syrena, Teatr Dramatyczny, DTV Jacka Fedorowicza, Kabarecik Olgi Lipińskiej). Po 2000r. kiedy to współzałożyła Ha-Dwa-O – zespół święcący triumfy w latach 2000/2003, zaczęła tworzyć i współtworzyć w zespołach: Analog, Wiolonczele z Miasta, Żywiołak, Res Factum. Jako twórca i wykonawczyni została przyjęta do grona członków stowarzyszenia ZAiKS oraz STOART. Od lat jej piosenki utrzymują się na playlistach ogólnopolskich i regionalnych stacji radiowych, a niektóre z nich są hitami: Idziemy do zoo, Zatrzymaj mnie, Magia Świąt czy Mój miły rolniku. Jej muzyka rozbrzmiewa jako ilustracja do czytanych w radiowej Trójce powieści (Papusza, Urodzeni biegacze, Księgi Jakubowe, Quo Vadis, Bezbronna Kreska, Rok Królika) czy na antenach telewizyjnych m.in. Rok w Ogrodzie, Pytanie na śniadanie, Informator seniora, Nie ma jak Polska, Piękniejsza Polska w Unii Europejskiej. Od 15 lat dzieli się swoim doświadczeniem i umiejętnościami – uczy śpiewu współpracując ze Szkołą Śpiewu i Emisji Głosu Konador. Obecnie koncertuje jako Nina Nu, jest członkinią kooperacji artystycznej Mariusz Szczygieł & Res Factum (Projekt Prawda Muzycznie) oraz kooperacji aktorskiej Babainu (Baśń o pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze – Bolesława Leśmiana). Jej głos można usłyszeć w bajkach, które dubbinguje. m.in. Spongebob Kanciastoporty, Strażak Sam, Tree Fu Tom, Fraglesy, Hotel Transylwania2 czy Zima Muminków. Więcej informacji na stronie ninanu.art.pl

Dodaj komentarz