Dni Giżycka 2024 / Wielkie Otwarcie Sezonu / Majówka w Giżycku 1-4 maja 2024

Serdecznie zapraszamy na długi weekend majowy w Giżycku! W naszej kulturalnej propozycji każdy znajdzie coś dla siebie! Rozpoczynamy tradycyjnie 1 maja Wielkim Otwarciem Sezonu, dzień później XXV biegi rodzinne i piknik garnizonowy w lesie miejskim, 3 maja oprócz porannych uroczystości patriotycznych serwuje Majowe Granie, czyli plenerowy koncert na placu Piłsudskiego, podczas którego zagrają Bovska, Mesajah oraz zespół Ørganek! Majówkę zakończymy Bardzo Kulturalnie – koncertem Hanny Banaszak z zespołem w kościele ewangelicko-augsburskim!

Szczegółowy program:
Wielkie Otwarcie Sezonu w ramach DNI GIŻYCKA 2024
1 maja, środa
Wielkie Otwarcie Sezonu w ramach Dni Giżycka
Miejsce: Most Obrotowy przy Kanale Łuczańskim
godz. 11.45 oficjalne rozpoczęcie uroczystości WIELKIEGO OTWARCIA SEZONU 2024
• powitanie gości przez Burmistrza Giżycka
• zaprzysiężenie ratowników Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego
godz. 12.00 UROCZYSTE OTWARCIE MOSTU OBROTOWEGO
• Zielone Światło dla wodniaków i symboliczne uruchomienie sygnalizacji świetlnej przez przedstawiciela Urzędu Żeglugi Śródlądowej
• Uroczyste otwarcie mostu obrotowego na Kanale Łuczańskim
• PARADA JEDNOSTEK PŁYWAJĄCYCH oraz KONKURS na najładniej udekorowaną jednostkę pływającą i przebraną załogę
• Zakończenie Parady w okolicach Portu Ekomarina ok. godz. 12.40
• godz. 12.20 – 13.20 pokaz flyboard / przy porcie Ekomarina

Miejsce: Galeria Sztuki Schron, plac Grunwaldzki
• godz. 11.00 Oficjalne otwarcie wystawy „Sztuka z Mazur” w Galerii Sztuki Schron Giżycko. W podziemiach schronu przeciwlotniczego z 1944 roku przy pl. Grunwaldzkim 1 A, gdzie obecnie mieszczą się zbiory i kolekcja światowych dzieł Mazurskiej Fundacji Sztuki Art Progress, zaprezentowana zostanie stała ekspozycja malarstwa i rzeźby autorstwa lokalnych artystów.

Miejsce: port Ekomarina Giżycko
• godz. 11.00 – 16.00 Majówka Grillówka z Radiem ZET, plenerowe miasteczko Radia ZET, a w nim atrakcje kulinarne, degustacje i mnóstwo aktywności dla całych rodzin

Miejsce: Pasaż portowy
PIKNIK BARDZO KULTURALNY | w ramach Dni Giżycka

• godz. 13.00 Koncert zespołu HLA4transplant, Akcja Giżycko dla Transplantacji #12godzinDlaŻycia z dr. Zygmuntem Kalicińskim na czele, kardiochirurgiem, transplantologiem, prezesem Fundacji Dla Transplantacji, inicjatorem działań na Mazurach | w międzyczasie rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników na najładniej udekorowaną jednostkę pływającą i przebraną załogę
• ogłoszenie wyników konkursu jednostek pływających • godz. 14.00 występy lokalnych zespołów tanecznych i wokalnych, w trakcie atrakcje dla dzieci i dorosłych – animacje, warsztaty, zabawy ściana wspinaczkowa, dmuchańce, bańki mydlane, malowanie buziek, Alpaki itp.
• godz.14.45 – 15.45 TEATR AKT spektakl plenerowy pt.: „Podróżnicy”
• godz. 16.00 Koncert Big Bandu „PÓŁNOC-POŁUDNIE”
•godz. 18.00 Koncert zespołu URWANI Z WESELA
•godz. 19.30 Koncert zespołu CHILLIN BAND
• godz. 20.30 TEATR AKT  spektakl plenerowy pt.: „Płonące Laski 4”
Ponadto w programie od godz. 10.00 – kiermasz rozmaitości, kulinaria i rękodzieło

2 MAJA CZWARTEK
Miejsce: las miejski
XXV OGÓLNOPOLSKIE BIEGI RODZINNE, Garnizonowy Piknik Majowy

godz. 11.00 oficjalne otwarcie (zapisy do biegów 9.00-10.45, atrakcje od 9.30), uroczyste podniesienie flagi państwowej, hymn narodowy i prelekcja z okazji ŚWIĘTA FLAGI, konkursy oraz występy, pokaz sprzętu i wyszkolenia 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego w Giżycku.

3 MAJA PIĄTEK
Miejsce: Sanktuarium św. Brunona
OBCHODY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
• godz. 8.00 Msza św. w intencji Ojczyzny w Sanktuarium św. Brunona z udziałem pocztów sztandarowych jednostek wojskowych, przedstawicieli samorządu, giżyckich instytucji, organizacji kombatanckich i społecznych, szkół, ZHP oraz mieszkańców. Bezpośrednio po mszy, przemarsz na plac Marszałka J. Piłsudskiego.

Miejsce: plac Marszałka Józefa Piłsudskiego
• ok. godz. 9.00 uroczyste odsłonięcie na placu pomnika Orła Białego zgodnie z Ceremoniałem Wojskowym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, nadanie sztandaru ZHP, złożenie kwiatów oraz okolicznościowe przemowy.
• godz. 17.00 – 22.30 MAJOWE GRANIE Koncerty: BOVSKA, MESAJAH, ØRGANEK

4 MAJA SOBOTA
Miejsce: kościół ewangelicko-augsburski

• godz. 20.00 Koncert HANNY BANASZAK z zespołem, kościół ewangelicko-augsburski (bilety dostępne online: https://bilety.gizycko.pl/index.php/repertoire.html?id=2906 lub w kasie GCK, ul. Konarskiego 8).