Nadzwyczajny Koncert Fortepianowy

Zapraszamy na kolejny recital fortepianowy podczas którego wystąpi dwójka wybitnie utalentowanych młodych pianistów:

GABRIEL CZERNIEJEWSKI i ALEKSANDER OPOLSKI

Gabriel Czerniejewski
Urodził się w 2001 roku w Płocku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia w Płocku pod kierunkiem prof. Eleonory Torbickiej. Od 2014 roku edukację pianistyczną kontynuował w Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Płocku w klasie fortepianu prof. Mariusza Tytmana. Od września 2017 roku kontynuuje naukę pod kierunkiem swojego pedagoga w prestiżowym Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Gabriel brał udział w wielu konkursach pianistycznych, zyskując uznanie jurorów. Do najważniejszych osiągnięć należą: zdobycie I Miejsca podczas György Ferenczy Piano Competition w Budapeszcie (2017). Jest najbardziej utytułowanym uczestnikiem w historii jednego z najważniejszych i najbardziej prestiżowych konkursów dla młodych pianistów – Konkursu Pianistycznego im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego, zdobywając wszystkie oficjalne nagrody tego konkursu tzn. dwukrotnie został laureatem I Nagród (2014, 2018), GRAND PRIX (2014), Nagrody Specjalnej Haliny Czerny-Stefańskiej za najlepsze wykonanie utworów Fryderyka Chopina (2014) oraz Nagrody Specjalnej profesor Elżbiety Stefańskiej za najlepsze wykonanie utworu Johanna Sebastiana Bacha (2018).. W 2018 roku otrzymał II nagrodę
(I-szej nie przyznano) podczas Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego Uczniów Szkół Muzycznych II Stopnia EPTA w Krakowie (2018). Gabriel otrzymał także II Nagrodę oraz Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie Mazurka F. Chopina, Nagrodę Specjalną Fundacji im. G. Ferenczyego za najlepsze wykonanie tańca podczas IV Międzynarodowego Podkarpackiego Konkursu Chopinowskiego w Rzeszowie w 2017 roku, gdzie przewodniczącym Jury był prof. Andrzej Jasiński. Poza tym jest wielokrotnym zwycięzcą oraz laureatem konkursów w Suwałkach, Warszawie, Piotrkowie Trybunalskim, Żyrardowie, Augustowie, Ogólnopolskich Przesłuchań CEA (w 2018 roku otrzymał, jako jeden z nielicznych młodych pianistów w Polsce, maksymalną notę 25 pkt). Wielokrotnie był wyróżniany Nagrodą Prezydenta Miasta Płocka za szczególne osiągnięcia artystyczne.
Od najmłodszych lat aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym. Bierze udział w wielu koncertach, zarówno w kraju, jak i za granicą. W 2015 roku debiutował z Płocką Orkiestrą Symfoniczną, wykonując Koncert fortepianowy g-moll op.25 Felixa Mendelssona-Bartholdy. W 2018 roku został zaproszony do wykonania recitalu Chopinowskiego w Darmstadt, zorganizowanego przez Niemieckie Towarzystwo Chopinowskie. W listopadzie tego samego roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia, razem z Aleksandrem Opolskim I Orkiestrą ZPSM im. F. CHopina, wykonywał Koncert na dwa fortepiany Es-dur K. 365 Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Systematycznie uczestniczy w kursach i forach pianistycznych, pracując tam z wybitnymi pianistami I pedagogami m.in. z Tobiasem Kochem, Ewą Pobłocką, Katarzyną Popową-Zydroń, Pawłem Skrzypkiem, Czesławem Stańczykiem, Markiem Toporowskim.
Od 2016 roku jest stypendystą programu pomocy wybitnie zdolnym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Dzięki temu wystąpił z minirecitalami w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich oraz na Zamku Królewskim w Warszawie. Dwukrotnie , w latach 2018 i 2019, otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Aleksander Opolski

Rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 6 lat, w Państwowej Szkole Muzycznej I st. Im. Oskara Kolberga w Warszawie, w klasie prof. Filomeny Dziedzic. W 2014 roku ukończył szkołę muzyczną I st. z oceną celującą. Obecnie jest uczniem sekcji fortepianu na Wydziale Instrumentalnym, w Państwowej Szkole Muzycznej II st. nr 2, im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Zofii Antes. Bierze aktywny udział w krajowych i międzynarodowych warsztatach pianistycznych i w koncertach utalentowanej młodzieży. Równolegle jest także uczniem I klasy 21 Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Jerzego Grotowskiego w Warszawie. Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych. W 2016 roku był najmłodszym wyróżnionym finalistą konkursu pianistycznego im. Haliny Czerny – Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego w Płocku. W maju 2017 roku wystąpił z recitalem w Studiu im. Witolda Lutosławskiego w ramach festiwalu muzycznego Trzy Cztery. W marcu 2019 roku był najmłodszym w swojej kategorii laureatem I Międzynarodowego V Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Turznie, na którym zdobył III miejsce i zaproszenie do Carnegie Hall. W kwietniu 2019 roku zdobył III nagrodę (w kategorii do 21 roku życia) w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Merci Maestro w Brukseli. W maju tego samego roku został laureatem I miejsca na VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Maurycego Moszkowskiego w Kielcach, gdzie otrzymał także nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu patrona konkursu i zaproszenie na koncert z orkiestrą w Danii.
Osiągnięcia:
XIV Regionalny Konkurs Fortepianowy im. Sebastiana Bacha 2012 – I nagroda;
VII Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Emmy Altberg 2012 – II miejsce;
XX Międzynarodowy Festiwal Chopinowski na Mazowszu 2012 – nagroda specjalna za najlepsze wykonanie Poloneza As-dur;
II Szkolny Konkurs Kompozytorski PSM im. Oskara Kolberga 2013 – I miejsce, wyróżnienie za polifonię;
Ogólnopolskie Przesłuchania Uczniów Szkół Muzycznych I st. CEA 2013 – wyróżnienie I stopnia;
IX Międzynarodowy Festiwal Młodych Pianistów w Głubczycach 2013 – II miejsce, nagroda za najlepsze wykonanie sonaty;
III Szkolny Konkurs Kompozytorski PSM im. Oskara Kolberga 2014 – I nagroda, nagroda specjalna za lapidarność;
VI Międzynarodowy, XXXII Konkurs Młodych Pianistów nad Kamienną 2014 – I nagroda.
XIV Konkurs Pianistyczny im. Haliny Czerny – Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego 2016 – wyróżnienie
Makroregionalne Przesłuchania CEA 2018 – maksymalna liczba punktów od wszystkich jurorów.
I Międzynarodowy V Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny w Turznie 2019 – III miejsce
Międzynarodowy Konkurs dla Młodych Pianistów Merci Maestro w Brukseli 2019 – III miejsce
VIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Maurycego Moszkowskiego w Kielcach 2019 – I miejsce, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu patrona konkursu.

W programie recitalu zabrzmi m. in. :

J. S. Bach
M. Clementi
F. Chopin
M. Moszkowski
C. Debussy
S. Rachmaninov

WSTĘP WOLNY !

 

info: PSM I stopnia w Giżycku

Dodaj komentarz