ŚWIĘTO TWIERDZY BOYEN

plakat - 1200 2015

ŚWIĘTO TWIERDZY BOYEN
101. ROCZNICA WYBUCHU I WOJNY ŚWIATOWEJ
Giżycko 4-5 lipca 2015

Widowiskowa międzynarodowa inscenizacja „Bój o Feste Boyen” w XIX-wiecznej fortyfikacji w sobotę 4 lipca o godz. 18.00!
Dwa dni Święta to oczywiście kiermasz rękodzieła i regionalnych kulinariów w tym roku w ramach Jarmarku św. Brunona, zwiedzanie z przewodnikiem, dioramy, czyli obozowiska rekonstruktorów, wojskowe patrole w historycznych uniformach, zabawy z historią, konkursy zręcznościowe, tor przeszkód, pokaz sprzętu wojskowego.

Przed nami V już edycja Święta Twierdzy Boyen w Giżycku z inscenizacją historyczną na Donżonie. W tym roku przypada 101. rocznica wybuchu I wojny światowej i działań wojennych na froncie mazurskim. Warto podkreślić fakt, że Twierdza Boyen leżąca na tzw. „Wyspie Giżyckiej” odegrała ważną rolę w dziejach I wojny światowej i potwierdziła słuszność budowy tejże fortyfikacji. Tutaj, pod koniec sierpnia 1914 r. między wojskami rosyjskimi a niemieckimi rozegrała się walka o fortecę, która zakończyła się fiaskiem wojsk rosyjskich. W wydarzniu udział wezmą liczne grupy rekonstrukcyjne. Jak zwykle, na majdanie ulokują się wojskowe obozowiska tzw. dioramy, a po całej fortecy krążyć będą wojskowe patrole w historycznych uniformach, które również pojawią się w centrum miasta. Podczas specjalnego happeningu napotkani przechodnie zapraszani będą na wyjątkową imprezę forteczną:)
W murach nigdy niezdobytej XIX-wiecznej fortyfikacji, jednego z najważniejszych i najciekawszych zabytków Giżycka, unikatowego w skali kraju i Europy w sobotę 4 lipca o godz. 18.00 na donżonie twierdzy odbędzie się widowiskowy „Bój o Feste Boyen”. Turyści i mieszkańcy będą mogli zobaczyć jedyną w regionie, niespotykaną na Mazurach inscenizację historyczną bitwy o twierdzę z czasu I wojny światowej z sierpnia 1914, w którą zaangażowanych będzie około 150 rekonstruktorów i fanów militariów z kraju i z zagranicy. To prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników historii!

W Twierdzy na turystów czekać będzie również Jarmark Świętego Brunona i kiermasz rękodzieła oraz regionalnych kulinariów. Na dwa dni dziedziniec przed Bramą Giżycką zamieni się w niebotyczny jarmark. Na rozłożonych stoiskach pojawią się przepyszne produkty regionalne, swojski smalec, chleby, wędliny, sery, miody i różne kulinarne pychotki. Nie zabraknie też rękodzieła artystycznego (biżuteria, haft, obrazy, rzeźby itp.) i innych rozmaitości.
Będzie można się spotkać z dawną sztuką ludową, zwiedzić fortyfikację z przewodnikiem, zobaczyć dioramy, czyli obozowiska rekonstruktorów. Będą zabawy z historią Giżycka, liczne konkursy zręcznościowe, m.in. tor przeszkód, pokaz sprzętu wojskowego.

Dodaj komentarz