plakatLEWYprosty

Mówiąc krótko, polskie filmy krótkometrażowe znów są na fali! Tym razem rekordowo wielkiej, bo SHORT WAVES FESTIVAL GRAND PRIX TOUR ruszył w trasę przez 6 kontynentów. W tym wyjątkowym konkursie o nagrodę polskiej i światowej publiczności walczy 7 tytułów (wyselekcjonowanych spośród 250 przesłanych zgłoszeń), a wśród nich dokumenty, animacje, teledyski i film fabularny. Filmowa podróż rozpoczął się 6 marca pokazem we Lwowie – festiwal odwiedzi 44 miasta na całym świecie i 80 miast w Polsce.

 

Festiwal filmów krótkometrażowych Short Waves już 21 marca przybędzie do Giżycka. Short Waves Festival to jedno z najważniejszych, najprężniej rozwijających się, a przede wszystkim najbardziej treściwych wydarzeń filmowo-kulturalnych w Polsce. Selekcja krótkiego metrażu na wielu poziomach – globalnym i lokalnym, autorstwa profesjonalistów, jak i amatorów. Bez gatunkowych szufladek, w mnogości form – fabuł, dokumentów, animacji, wideoklipów i obrazów eksperymentalnych.

 

Jak zwykle gwarantujemy solidną dawkę emocji i spory kłopot z wyborem!Laureata nagrody głównej poznamy 29 marca w Poznaniu, podczas gali zamknięcia SHORT WAVES FESTIVAL 2015. Wszystko w waszych rękach!

 

Festiwal Filmów Krótkometrażowych Short Waves to jedno z największych i najbardziej prestiżowych wydarzeń filmowych w Polsce. Nowa edycja rozpocznie się globalną trasą pokazów konkursowych Grand Prix Tour w dniach 6-22 marca 2015, natomiast finałowa część wielkopolska będzie miała miejsce w dniach 22-29 marca 2015.

 

SHORT WAVES FESTIVAL GRAND PRIX TOUR – FILMY KONKURSOWE

 

Najwyższy / The Supreme, reż. Katarzyna Gondek
Dokument, 20’, 2013
Katarzyna Gondek weszła z kamerą między majestat a szlifierkę. Nabożnie przyglądała się historii największego papieża na świecie: 14-metrowego Jana Pawła II z kompozytu. W efekcie z niedowierzaniem oglądamy dokument o wierze, która buduje.

 

Fisz Emade Tworzywo – Pył / Fisz Emade Tworzywo – Dust, reż. Marek Skrzecz
Teledysk, 4’41”, 2014
O świętach polskich traktuje już wiele dzieł filmowych i literackich. Marek Skrzecz uzupełnia ten zbiór o teledysk na temat święta przypadającego 52 razy w roku: soboty. „Pył” to historia brawurowego traktorzysty, który potrafi zatańczyć nawet transformację polskiej wsi.

 

Niebieski Pokój / A Blue Room, reż. Tomasz Siwiński
Animacja, 14’26”, 2014
Tomasz Siwiński namalował ból. Na niebiesko, rzekomo kojącym kolorem. Wraz z głównym bohaterem lądujemy zamknięci w pokoju, z którego jest tylko widok, nie ma zaś wyjścia. Nie próbujcie więc wybić ekranu.

 

Fragmenty / Fragments, reż. Aga Woszczyńska
Fabuła, 25’, 2014
Świat przedstawiony we „Fragmentach” rozpada się powoli. Para bohaterów zaklina rzeczywistość w designerskim lochu na kredyt, tam jednak nie mieszczą się już nawet emocje. Jeśli więc w trakcie filmu poczujemy chłód, to bynajmniej nie dlatego, że na sali wysiadła klimatyzacja.

 

To byłoby coś pięknego / That Would Be Beautiful, reż. Anna Morawiec
Dokument, 17’, 2014
Pani Aleksandra twardo stąpa po ziemi. Dlatego postanowiła zamieszkać na Marsie. Decyzję podjęła chwilę po tym, kiedy dowiedziała się, jaką przyszłość szykuje dla niej ZUS. W tym inspirującym dokumencie Anna Morawiec przenikliwie bada relacje polskiego systemu emerytalnego i kosmosu.

 

Technicolor Yawn, reż. Arek Nowakowski
Teledysk, 2’22”, 2014
Na pewno dużo już przeżyłeś, sporo widziałeś, byłeś w wielu miejscach i rozmawiałeś z różnymi ludźmi. Prawda? No to teraz przeżyjesz, zobaczysz i usłyszysz jeszcze więcej. W tym soczystym teledysku brakuje tylko nudy.

 

Łaźnia / Baths, reż. Tomek Ducki
Animacja, 4’20”, 2013
Oto dwie stare kobiety po raz kolejny wchodzą do wody, żeby przepłynąć zwyczajową odległość. Tym razem jednak będzie inaczej, na odwrót. W niezwykłej animacji Tomka Duckiego drugie dno istnieje naprawdę.

Dodaj komentarz