FARAON – PREMIERA PO LATACH

Miłośników polskiego kina czeka nie lada gratka. W niedzielę 11 sierpnia zapraszamy na wielkie wydarzenie filmowe, którym będzie „FARAON – premiera po latach”.

Pomysł ponownej premiery zrodził się podczas ubiegłorocznej rozmowy szefa Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego Bogumiła Osińskiego z Witoldem Sobocińskim, jednym z trzech operatorów filmowych realizujących w 1964 sceny dzieła Jerzego Kawalerowicza rozgrywające się na Nilu. Afrykańską rzeką w filmie było… mazurskie jezioro Kirsajty. Niestety w listopadzie 2018 roku Witold Sobociński zmarł, ale nie odeszła wraz z Nim idea zorganizowania powtórnej premiery FARAONA.

Realizacją projektu zainteresował się marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, który przyjął honory Gospodarza tego niezwykłego wydarzenia. Poparcia udzieliły samorządy Giżycka i Węgorzewa

W przygotowania włączył się wnuk Witolda, Piotr Sobociński jr znakomity operator filmowy autor zdjęć m.in. do filmów „Róża”, „Układ zamknięty”, „Bogowie” i „Cicha Noc”.

Przygotowywane przedsięwzięcie będzie więc swego rodzaju realizacją testamentu wybitnej i zasłużonej postaci świata kina i filmu, którą był i zawsze będzie Witold Sobociński. Będzie też znakomitą okazją do przypomnienia filmu (Nominacja do Oscara w roku 1967) w zrekonstruowanej cyfrowej wersji. Specjalny pokaz odbędzie się 11 sierpnia o godzinie 16.00 w Giżyckim Centrum Kultury. Tu będzie można uzyskać wejściówki uprawniające do udziału w projekcji. Bezpłatne wejściówki do odebrania w sekretariacie GCK od poniedziałku, 29 lipca.

Udział w premierze filmu po latach potwierdzili aktorzy:Barbara Brylska i Jerzy Zelnik oczywiście wnuk mistrza kamery Witolda Sobocińskiego, Piotr Sobociński jr, jego brat Michał także operator filmowy, siostra Maria aktorka i matka trojga, aktorka Hanna Mikuć.

Jednym z ważnych wydarzeń poprzedzających premierę filmu będzie wernisaż wystawy werków z FARAONA z kolekcji rodziny Sobocińskich oraz fotosów z filmu udostępnionych przez Studio Filmowe KADR (11 sierpnia godz.14.30 EKOMARINA).

Dodaj komentarz